Jak urządzić mieszkanie w stylu hotelowym?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 18.03.2023, Data aktualizacji: 23.03.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 11 głosów

Styl hotelowy
Styl hotelowy we wnętrzach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jak zaaranżować sypialnię w stylu hotelowym? Jakie meble wybrać do salonu? Sprawdź.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
  • czym jest styl hotelowy
  • jak zaaranżować mieszkanie w stylu hotelowym
  • o czym pamiętać przy urządzaniu wnętrz w tym stylu

Czym charakteryzuje się styl hotelowy we wnętrzach?

Często apartamenty hotelowe kojarzą nam się z eleganckimi wnętrzami w stylu glamour. To pomieszczenia dopracowane pod każdym kątem - zarówno kompozycji kolorystycznych, dekoracji, jak i ułożenia mebli. Funkcjonalność i estetyka idą w parze z komfortem, który ma zapewnić pobyt we wnętrzach hotelowych. Tak stworzone aranżacje stały się inspiracją i wiele osób przenosi je do swoich mieszkań. 

Styl hotelowy we wnętrzach charakteryzuje się eleganckim i luksusowym wyglądem. Aranżacje zwykle mają neutralne kolory, takie jak: beż, szary, biel lub czarny, a także metaliczne akcenty w postaci srebra, złota lub mosiądzu. Wnętrza są proste i minimalistyczne, z niewielką ilością dekoracji i akcesoriów, a także z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień lub szkło. Meble są zwykle wygodne i funkcjonalne, a także eleganckie i wyrafinowane. Dzięki swojemu minimalistycznemu podejściu i neutralnym kolorom, styl hotelowy jest łatwy do wdrożenia w różnych typach wnętrz, zarówno małych jak i dużych.

 
Sypialnia - styl hotelowy

Jakie są wyróżniki stylu hotelowego?

Nadrzędnym celem stylu hotelowego jest zapewnienie niezakłóconego komfortu i relaksu domownikom. Właśnie z tego względu ważne jest, aby trzymać się pewnych zasad, które cechują styl hotelowy i pozwalają uzyskać ten efekt. Wśród wyróżników stylu możemy wymienić: stonowane kolory i spójność kolorystyczną, prostotę, funkcjonalne i klimatyczne oświetlenie, luksusowe wykończenia i wysokiej jakości tekstylia, minimalizm, wygodne meble, brak zbędnych dekoracji, niejako surowy charakter - brak osobistych przedmiotów czy pamiątek. Często stosowane dodatki to dywany, ozdobne poduszki, delikatne dekoracje ścienne - jak zegary, obrazy czy lustra, a także lampy z tekstylnym abażurem.

Chcesz urządzić M w stylu klasycznym? Sprawdź jak to zrobić

Jak urządzić konkretne pomieszczenia w stylu hotelowym?

Mogłoby się wydawać, że styl hotelowy pasuje jedynie do sypialni - i rzeczywiście jest to pomieszczenie, które najłatwiej zaaranżować niczym nowoczesny pokój hotelowy. Z powodzeniem jednak można urządzić w tym stylu całe mieszkanie. Wystarczy kilka prostych zabiegów, by wnętrza zapewniały wspomniany komfort i wygodę, a całość tworzyła spójną aranżację. 

Salon

Najważniejszym elementem salonu są wygodne meble wypoczynkowe - sofy i fotele czy narożnik. Istotne, by były wykonane z najlepszych materiałów i wykończone elegancką tapicerką. Do wnętrza można dodać również eleganckie stoliki kawowe. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie, które może składać się z lamp stojących, lamp sufitowych, a także ozdobnych świec. Salon w stylu hotelowym to także wysokojakościowe tekstylia, jak: dywany, zasłony, poduszki i narzuty. Istotne, by były w stonowanych kolorach i nie skupiały na sobie całej uwagi domowników.

Sypialnia

Sypialnia w stylu hotelowym to pomieszczenie, w którym łatwo uzyskać oczekiwany efekt elegancji i dbałości o komfort. Must have, bez którego nie obejdzie się żadna dobrze urządzona sypialnia to oczywiście łóżko, komoda oraz oddzielna łazienka. Panuje tutaj atmosfera relaksu, którą zapewnia spójność stylistyczna oraz dobrze dobrane oświetlenie. Podstawą jest duże, wygodne łóżko - najczęściej kontynentalne. Nie może przy nim zabraknąć wysokiego zagłówka, świetnie sprawdzi się tapicerowany. Zapewni odpowiedni relaks podczas czytania książki czy oglądania filmu. Sypialnia w hotelowym stylu to także dodatki, jak: tapicerowane stoliki nocne, długie zasłony na eleganckim kinkiecie czy obrazy - dodanie ich do sypialni pozwoli na wprowadzenie indywidualnego klimatu.

Łazienka

Urządzenie łazienki w stylu hotelowym to doskonały sposób na stworzenie eleganckiego i funkcjonalnego miejsca, w którym można się zrelaksować i odprężyć. Warto postawić na  jasne i neutralne kolory kafli, co sprawi, że łazienka będzie wyglądać czysto i elegancko. Ważne są materiały - głównie wysokiej jakości płytki, marmur, drewno, chromowane elementy czy szkło. Łazienka w stylu hotelowym powinna być prosta i minimalistyczna. Warto zrezygnować z nadmiaru dekoracji i elementów ozdobnych. Można także zastosować wiele źródeł światła, w tym lampy sufitowe, kinkiety czy lampki na szafkach. Warto zdecydować się również na światła punktowe, np. skierowane na lustro.

Kuchnia

Kuchnia powinna być spójna z pozostałą częścią projektu. Zaaranżowanie jej w stylu hotelowym stanowi dobry sposób na stworzenie eleganckiego i funkcjonalnego miejsca, w którym można gotować i przygotowywać posiłki. Idealnie sprawdzą się ponadczasowe meble w jasnych kolorach, jak: biel, beże, szarości lub pastelowe odcienie. Funkcjonalności doda ustawienie na środku pomieszczenia wyspy, co zapewni dodatkowy blat roboczy oraz miejsce do przechowywania. Kuchnia w stylu hotelowym powinna być prosta i minimalistyczna. Warto zrezygnować z nadmiaru dekoracji i elementów ozdobnych, a na blatach ustawić jedynie niezbędne sprzęty kuchenne i np. bukiet świeżych kwiatów w prostym wazonie. Tu również ważne będzie oświetlenie - warto zastosować lampy sufitowe, kinkiety oraz światła punktowe, np. skierowane na blat kuchenny.

Przedpokój

Zwieńczeniem hotelowej aranżacji w mieszkaniu - a jednocześnie pierwszym miejscem, do którego się wchodzi - będzie przedpokój. Ze względu na małą przestrzeń najlepszym rozwiązaniem będzie zminimalizowanie liczby mebli i elementów dekoracyjnych. To pozwoli stworzyć elegancką, a zarazem funkcjonalną przestrzeń. Warto zainwestować w szafy, komody czy wieszaki na ubrania wykonane z najlepszych materiałów, takich jak drewno czy metal. Ważne jest, aby meble były praktyczne i zapewniały dużo miejsca do przechowywania.

architekci

O czym pamiętać, urządzając mieszkanie w stylu hotelowym?

Urządzanie mieszkania w stylu hotelowym to świetny sposób na stworzenie eleganckiego i przyjemnego miejsca do mieszkania. Aby przestrzeń spełniała swoje główne cele, ważne jest, aby pilnować pewnych zasad przy urządzaniu wnętrza. Najważniejsza z nich to minimalizm. W stylu hotelowym nie ma miejsca na przepych, miks kolorów czy zestawienie skrajnych trendów.

Pomieszczenia muszą być spójne i przyjemne dla oka, zachowywać przytulny design, a przede wszystkim tworzyć przestrzeń zachęcającą do relaksu. Pamiętajmy o stonowanych kolorach, wysokiej jakości materiałach, funkcjonalnym, ale ciepłym oświetleniu. Choć styl hotelowy kojarzy się z luksusem, warto pamiętać, że mieszkanie powinno być przede wszystkim właśnie funkcjonalne. Postarajmy się więc wybrać meble i akcesoria, które będą nie tylko piękne, ale także praktyczne i łatwe do użytkowania.

Podsumowanie

W hotelowym stylu bardzo ważną rolę odgrywa symetria. Oznacza to, że warto postawić choćby na prawidłowe oświetlenie. Na stolikach nocnych pojawią się lampki stołowe, szklane lub ceramiczne, które będą pasowały do całego wystroju. Ważne będzie również postawienie na subtelnie rozproszone światło, sprzyjające relaksowi i wypoczynkowi.

Najważniejsze są rozwiązania zapewniające komfort. Aranżacje z powodzeniem uda się wprowadzić we wszystkich pomieszczeniach, choć pierwszym wyborem jest zwykle sypialnia. Styl hotelowy świetnie się wpisuje w jej główne zadanie - czyli właśnie odpoczynek. 

Źródło zdjęć: Francesco Design 

aranżacja mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: