Wybierz

Kraków

Apartamenty inwestycyjne w Krakowie

- 471 ofert w 7 inwestycjach

Szukasz apartamentu inwestycyjnego w Krakowie? Sprawdź nasze oferty! Znajdziesz wśród nich wiele interesujących i zyskownych propozycji w stolicy Małopolski. To jedno z najbezpieczniejszych miast pod kątem inwestycji związanych z wynajmem!

Apartamenty inwestycyjne w Krakowie coraz częściej stanowią przedmiot zainteresowania firm oraz osób prywatnych dysponujących kapitałem. Do ich zalet należą przede wszystkim: wygoda, bezpieczeństwo, zyskowność, mniejsze ryzyko niż w przypadku samodzielnego wynajmu krótkoterminowego. Dzięki temu kuszą wiele osób, które rozczarowane niewielką opłacalnością lokat bankowych poszukują zyskowniejszych źródeł inwestycji. Jednym z nich okazują się właśnie aparthotele w Krakowie. Czym różnią się od zwykłego apartamentu na wynajem? Co warto o nich wiedzieć, zanim się w nie zainwestuje?

Apartamenty inwestycyjne w Krakowie

W stolicy Małopolski obecnie ogromną popularnością cieszą się inwestycje w nieruchomości pod wynajem. Stąd powstało ich bardzo wiele, można wyróżnić nawet kilka rodzajów. Zazwyczaj rynek dzieli się na wynajem długoterminowy i krótkoterminowy. Do tego ostatniego należą właśnie apartamenty inwestycyjne i aparthotele w Krakowie. Jaka jest różnica między nimi? Apartamenty inwestycyjne zazwyczaj ulokowane są w budynkach, w których mieszczą się również mieszkania zamieszkane na stałe. Dopiero od niedawna deweloperzy tworzą budynki, w których mieszczą się tylko apartamenty inwestycyjne. W Krakowie można je policzyć na palcach jednej ręki. Z kolei aparthotele to część większego obiektu komercyjnego, którym zarządza jeden operator. Nie są to jednak condohotele - od tych odróżnia je większa samodzielność (kuchnia), a także m.in. brak “hotelowego” zaplecza - restauracji itp. Choć w niektórych aparthotelach w Krakowie również można skorzystać z udogodnień typu sauna i basen, to jednak jest to rzadkością. Warto zwrócić uwagę również na to, że właściciel apartamentu inwestycyjnego może w nim zamieszkać, podobnie jak w aparthotelu.

Aparthotel w Krakowie - czy to się opłaca?

Kraków jest turystyczną stolicą Polski - to miasto rokrocznie notuje ogromne zainteresowanie ze strony turystów. W 2018 roku przybyło tu ich 13,6 mln, w tym ok. 10,4 mln Polaków i 3,2 mln zagranicznych. Wydali oni łącznie ok. 6,5 mld zł, z czego część na noclegi. Biorąc pod uwagę te liczby, nietrudno wyobrazić sobie zyskowność najmu turystycznego. Do tego dochodzi również ogromna ilość wydarzeń biznesowych i kulturalnych, które również ściągają wiele osób do Krakowa. Ich potrzeby w zakresie noclegów stale się zwiększają. Jedną z takich nisz wypełniają właśnie apartamenty inwestycyjne i aparthotele. Kraków przyciąga zatem także inwestorów, którzy chcą zarobić na turystach oraz biznesmenach oczekujących wyższego standardu, ale również wygody w postaci większej prywatności, atrakcyjnej lokalizacji, samodzielności (np. możliwość skorzystania z kuchni) itd. Często apartamenty inwestycyjne w Krakowie mieszczą się w kameralnym budownictwie, co również wpływa na komfort zamieszkania. Ile zatem można zarobić na takich inwestycjach?

Zazwyczaj szacuje się, że obłożenie aparthotelu w Krakowie jest całoroczne i wynosi ok. 50-60%. Oczywiście to tylko szacunki, nieraz obłożenie sięga aż 80% roku. Dlatego, jak w wielu inwestycjach, nie da się dokładnie obliczyć zysku. Można jednak oszacować, że znajdzie się on na wysokości 5-10% wartości nieruchomości w ciągu roku. Czyli to kilkadziesiąt tysięcy złotych w kieszeni inwestora. Warto pamiętać, że zysk z wynajmu aparthotelu w Krakowie pomoże zwiększyć świetna lokalizacja, a także atrakcyjne ceny i odpowiednio dobrany standard. Przeszacowane i zbyt ekskluzywne wyposażenie może okazać się stratą pieniędzy, jeśli w danej lokalizacji średnia cena najmu nie będzie się pokrywać z szacunkami inwestorów, a tym samym pojawią się problemy ze znalezieniem najemców. Mowa tu o sytuacji, w której zbyt ekskluzywny i drogi apartament inwestycyjny położony jest na obrzeżach miasta, w dodatku wokół nie ma żadnego centrum konferencyjnego itp., co przyciągnęłoby ludzi. Istotne jest zatem wyczucie równowagi.

Gdzie kupić apartament inwestycyjny w Krakowie?

Jak wspomniano wyżej, niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na zyskowność inwestycji, jest lokalizacja. Apartamenty inwestycyjne w Krakowie znajdują się najczęściej w centrum lub w pobliżu zagłębia biznesowego. Dzięki temu inwestor nie musi obawiać się o to, że straci, inwestując w taki lokal. Lokalizacja w dużej mierze decyduje o tym, gdzie dana osoba będzie spać, zwłaszcza w przypadku gości zagranicznych, którzy chcą mieć blisko do firmy, w której odbędą spotkania biznesowe. Turysta w większości przypadków wybiera zaś centrum i okolice.

Miejsce budowy aparthoteli w Krakowie ustala także ceny. W centrum są one znacznie wyższe niż na Płaszowie czy Podgórzu. Można sobie zatem pozwolić na droższe wyposażenie. W dalszych dzielnicach przeważają apartamenty inwestycyjne, których klientem jest raczej osoba z sektora biznesowego. Dzięki temu inwestor od razu może zdecydować, czy jest nastawiony bardziej na turystów, czy biznesmenów. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego. Z tym, że decydując się na zakup apartamentu inwestycyjnego w krakowskim zagłębiu biznesowym, raczej nie warto spodziewać się turystów jako najemców.

Ryzyko zakupu aparthotelu w Krakowie

Jak w przypadku każdej inwestycji, tak i tutaj inwestor musi liczyć się z ryzykiem. Ze względu na lokalizację, apartamenty inwestycyjne w Krakowie są raczej bezpieczną lokatą pieniędzy. Największe ryzyko może spotkać kupców w momencie wybrania nieodpowiedniego operatora lub też ze względu na wybór niesprawdzonego dewelopera. W pierwszym przypadku opieszałość obsługi często doprowadza do zmniejszenia zysków - wpływa na to nie tylko brak obrotności operatora, ale również błędy ekipy sprzątającej, co przekłada się często na negatywne opinie w internecie. Najemców odstraszają również takie cechy, jak nieprzyjemna okolica, brak infrastruktury, zapuszczone i brudne pokoje, brak elastyczności obsługi. Mimo wszystko jednak nawet niska cena nie zachęci ich, jeśli przeczytają negatywne opinie w internecie.

Drugim istotnym aspektem jest wybór odpowiedniego dewelopera. Zwrócić uwagę inwestora powinny taka rzecz, jak budowa inwestycji ze środków pozyskanych od kupców - brak źródła własnego czy nawet kredytu. W tym przypadku istnieje ryzyko, że deweloper nie znajdzie wystarczającej ilości inwestorów i budowa będzie się opóźniała lub zwyczajnie firma nie będzie w stanie jej dokończyć. Dlatego warto wybierać deweloperów, którzy np. pozyskali pieniądze z kredytu, ponieważ inwestor ma wtedy pewność, że bank dokładnie sprawdził takiego kredytobiorcę. Obiecywanie zbyt dużych zysków związanych z wynajmem aparthotelu w Krakowie również powinno wzbudzać niepokój. Zwłaszcza, jeśli deweloper lub agencja pozyskująca inwestorów w ogóle nie wspomina o ryzyku związanym z zakupem takiej nieruchomości.

Warto również pamiętać, że jeśli inwestor nie zatrudnia operatora i sam zajmuje się obsługą apartamentu inwestycyjnego w Krakowie, musi zdawać sobie sprawę z czasochłonności tego zajęcia. Dodatkowo na jego głowie jest również szukania najemców, organizowanie sprzątania, napraw, a także rozwiązanywanie konfliktów z najemcą. Konkurencja w tej branży niemal cały czas rośnie, więc stale trzeba przystosowywać się do nowych realiów na rynku nieruchomości.

Sortuj