Porady
Wiadomości mieszkaniowe

Wykorzystanie światła słonecznego do oświetlenia domu

Wykorzystanie światła słonecznego do oświetlenia domu

15 sierpnia 2018


Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 16 głosów


Jak wykorzystać światło słoneczne do oświetlenia domu, aby wykorzystać to, co daje nam natura? Przeczytaj!

1. Duże przeszklenia

Tego, jak ważne jest światło słoneczne dla dobrego samopoczucia i zdrowia każdego z nas, nikomu tłumaczyć nie musimy. Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na dużą ilość naturalnego światła, jest zagwarantowanie jego maksymalnej ilości, już na etapie projektowym. Najprościej mówiąc – im więcej przeszkleń, tym ilość naturalnego oświetlenia wzrasta. Ważnym elementem, o którym pamiętać należy, jest umieszczenie dużych okien przede wszystkim po stronie południowej domu. Promienie słoneczne docierające do nas mają ogromne znaczenie w naszym życiu i nie można tego bagatelizować. Mała ilość światła wpływa na nas depresyjnie, sprawia, iż stajemy się apatyczni, szybciej się męczymy, jesteśmy senni i rozdrażnieni. W ostatnich latach popularność, zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym zdobywają suplementy zawierające wspomnianą wyżej witaminę D3, która wytwarzana jest w naszym organizmie właśnie podczas kontaktu z promieniami słonecznymi. Odpowiednio duże przeszklenia sprawią, iż słońce dotrze do nas znacznie lepiej, a suplementacja nie będzie tak bardzo potrzebna. Warto korzystać z tego, co daje nam natura, dzieki temu w prosty sposób możemy wpłynąć na nasze dobre samopoczucie i zdrowie.

Przeczytaj również: jakie oświetlenie wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

2. Duże otwarte przestrzenie

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które wpływa na rozkład naturalnego światła we wnętrzu, jest pozostawienie dużych, otwartych przestrzeni. Brak ścian działowych optycznie powiększy pomieszczenie i sprawi, że światło wędrowało będzie po domu, zamiast zostać zamknięte w przysłowiowych 'czterech ścianach'. Im mniej małych i ciasnych pomieszczeń, tym lepiej rozkłada się oświetlenie. Jeśli połączycie ze sobą spore przeszklenia, o których wspomnieliśmy wyżej, wraz z otwartymi przestrzeniami, uzyskacie doskonały efekt, który sprawi, iż wykorzystywanie sztucznego światła nie będzie już tak bardzo potrzebne.

 

3. Świetliki i przeszklone dachy

Wielbicielom nietypowych, oryginalnych i modnych rozwiązań proponujemy doświetlenie już z poziomu dachu. Dla tych z Was, którzy marzą o domu pełnym światła, rozwiązania tego typu będą strzałem w dziesiątkę. Świetliki wspaniale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których zamontowanie okien nie jest możliwe, lub też nie dają one wystarczającej ilości światła, a chcielibyście, aby było go jak najwięcej. Rozwiązania tego typu przepuszczą dużą ilość promieni słonecznych, sprawiając, iż wnętrze stanie się znacznie jaśniejsze, a rachunki za energię elektryczną będą spadać, zwłaszcza że rynek proponuje tak zaawansowane materiały (jak na przykład szkło superbezbarwne), że duże przeszklenia wcale nie obniżą standardu energetycznego, jak to było w przeszłości. Doświetlanie jest aktualnie bardzo dobrym krokiem w stronę energooszczędności. Przeszklone dachy to rozwiązania wymagające większych nakładów finansowych, choć mimo tego ich popularność rośnie. Efekt, jaki daje duże przeszklenie na dachu jest niesamowity i bardzo mocno wpływa na atrakcyjność budynku. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy marzą o nowoczesności z dużą dawką luksusu.


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego, polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!


Kategorie

Joanna RodnickaJoanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.