Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 31.01.2024, Data aktualizacji: 23.04.2024

7 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?
Jak urządzić zgodne z trendami mieszkanie? Jak będą wyglądały modne wnętrza w 2024 roku? Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

Mieszkania pełne ciepła, bliskie naturze, minimalistyczne - takie będą wnętrza w 2024 roku. Nie zabraknie również pięknych kolorów, roślin i subtelnych, złotych dodatków. Tegoroczne trendy wnętrzarskie przyniosą także kilka modowych zaskoczeń. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście. Przeczytaj koniecznie, jeżeli planujesz urządzanie mieszkania. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie trendy wnętrzarskie będą królowały w 2024 roku,
  • czym charakteryzuje się styl quiet luxury,
  • czy styl skandynawski wciąż jest modny.

Najnowsze trendy wnętrzarskie - kolor roku 2024 

Tradycyjnie Instytut Pantone wybiera najpiękniejszą i najbardziej modną barwę dla wnętrz w danym roku kalendarzowym. Nie inaczej jest i tym razem. Tegorocznym zwycięzcą okazał się kolor Peach Fuzz, czyli brzoskwiniowy puch. To jeden z odcieni brzoskwini, uplasować go można między różem a pomarańczą. Wygląda niezwykle delikatnie i ciepło. Barwa ta ma symbolizować porozumienie między ludźmi, spokój, a także pozytywną energię. 

peach fuzz

“Peach Fuzz oddaje nasze pragnienie, aby otoczyć troską siebie i innych. To bardzo łagodny, brzoskwiniowy odcień, którego charakter wzbogaca umysł, ciało i duszę” - czytamy w opisie koloru na oficjalnej stronie firmy Pantone. 

Wnętrza, w jakich pojawi się Peach Fuzz, z pewnością nabiorą charakteru i zyskają na lekkości. Jak zatem projektować mieszkanie z wykorzystaniem koloru roku? Barwa ta wcale nie musi dominować w mieszkaniu. Możesz wykorzystać ją np. w dodatkach czy dekoracjach. Poduszki, zasłony, a także dywany w przyjemnym, brzoskwiniowym odcieniu zdecydowanie ocieplą wnętrze. Najnowszy trend kolorystyczny możesz zastosować także w takich akcesoriach jak: wazony, wszelkie pojemniki czy donice. 

Oczywiście barwa ta może pojawić się także na większej przestrzeni, nie tylko w detalach. Ściana w kolorze Peach Fuzz, a nawet cały pokój będą wyglądać obłędnie. 

peach fuzz - salon

Jakie kolory będą modne w 2024 roku? 

Oprócz wspominanego powyżej Peach Fuzz modne będą także inne ciepłe i naturalne barwy. We wnętrzach możemy zobaczyć liczne odcienie beżu, delikatne brązy, przybrudzony róż czy łagodne tonacje zieleni. 

Chcesz mieć modowe mieszkanie? Wymienione poniżej kolory mogą Ci w tym pomóc:

  • Wyciszone odcienie zieleni - butelkowa zieleń, oliwka, mięta

  • Pastele – błękit, lawenda, brzoskwinia

  • Kolory inspirowane naturą – palety beżu, sepii, brąz

  • Odcienie niebieskiego – błękit, baby blue, kobalt, indygo, turkus

  • Glamour pink – przygaszony, subtelny róż

W 2024 roku modne staną się monochromatyczne wnętrza. Zabawa wieloma odcieniami jednego koloru stanie się sztuką - pozwalając utrzymać wizualną spójność, jednocześnie wprowadzając dynamikę i spokój.

pastelowy salon

Quiet Luxury

W 2024 roku będziemy obserwować wzmożone zainteresowaniem stylem quiet luxury. W skrócie polega on na wykorzystywaniu dobrych jakościowo materiałów, mebli i dodatków, nie epatując przy tym bogactwem. Chodzi o to, aby urządzić gustowne wnętrze, bez zbędnego przepychu i podkreślania zasobności portfela właściciela M. Decyzja o zaaranżowaniu drogich mebli czy materiałów nie ma być celem samym w sobie. Dobra jakość jest sposobem na uzyskanie eleganckiej i wytrzymałej przestrzeni. To także ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie

Wnętrza mają być piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Mniej znaczy więcej. W quiet luxury nie zobaczymy już wszechobecnych zdobień i licznego złota. Raczej będą to pozłacane detale, które nadadzą wnętrzu charakteru. 

Quiet luxury

Soft minimalizm

Z trendem quiet luxury wiąże się jeszcze jeden niezwykle przyjemny trend. Mowa o soft minimalizmie. To jedna z ciekawszych odmian minimalizmu. Charakteryzuje ją elegancja, komfort, a także prostota i porządek

Minimalizm wielu osobom kojarzy się z przesadnym ascetyzmem i chłodem. I jest w tym trochę prawdy. Jednak soft minimalizm przynosi ocieplenie. Udowadnia, że jasne, łagodne, lekko przełamane odcienie, typu écru, beże, brązy i wszelkie inne kolory ziemi, mogą odnaleźć się we wnętrzu minimalistycznym. Ważny jednak jest umiar i zdrowy rozsądek co do ilości kolorów, mebli i dodatków. 

Soft minimalizm to także szacunek do natury. Ekologiczne, przyjazne środowisku materiały to must have, o którym nie można zapomnieć. Warto postawić na przewiewny len, bawełnę czy wełnę. Pięknie prezentować się będą także drewniane akcenty. Dobrze sprawdzi się dąb, jesion czy buk. Wartym rozważenia pomysłem będzie również zastosowanie betonu, kamienia naturalnego, a nawet tynku dekoracyjnego. 

Styl skandynawski wciąż w trendach

Styl skandynawski zyskał w naszym kraju na popularności już kilka lat temu, jednak nadal nie wychodzi z mody. Jest ponadczasowy przede wszystkim dzięki swojej funkcjonalności. Warto jednak zaznaczyć, że minimalistyczny design przeszedł lekką modyfikację w ostatnich sezonach. Współcześnie do pomieszczeń coraz częściej trafiają odcienie pastelowe, które nieco urozmaicają białe skandynawskie wnętrza. Kolor roku, czyli Pach Fuzz idealnie sprawdzi się w takim połączeniu. 

styl skandynawski we wnętrzach

Miękkie linie i obłości 

Koła, zaokrąglenia, obłe kształty, łuki i wszelkie inne miękkie formy - już od kilku lat ten trend rozkwita w naszych mieszkaniach. Dlaczego? Zapewne wielu z nas podoba się to ciepło i bezpieczeństwo, które biorą się z zastosowania obłości we wnętrzach. Miękkie linie czy subtelne zaokrąglenia dodają przytulności, kreując łagodny klimat i ocieplając wizerunek pomieszczeń. 

W jaki sposób zastosować ten trend w swoim mieszkaniu? Na przykład warto postawić na sofy i fotele o zaokrąglonych kształtach, które wniosą do pomieszczenia atmosferę relaksu, uzupełnione okrągłymi stolikami i grafikami o zakrzywionych liniach.  

Warto również postawić na zaokrąglone dodatki, takie jak: poduszki, dywaniki, lustra i lampy czy figurki. W uzyskaniu przytulnej atmosfery może również pomóc oświetlenie o miękkich kształtach. Wybierz lampy wiszące, stołowe lub podłogowe o zaokrąglonych formach. Mogą to być zarówno lampy oświetlające, jak i te pełniące funkcję dekoracyjną.

Postaw również na podłogi bez mocno zarysowanych, ostrych krawędzi. W uzyskaniu przytulnego wnętrza pomogą Ci miękkie dywany, drewno o zaokrąglonych krawędziach lub płytki o delikatnych wzorach. Pamiętaj, że kluczowym elementem jest zachowanie równowagi między miękkimi liniami a innymi elementami wystroju.

Miękkie linie i obłości

Blisko natury 

Kwiaty, naturalne materiały, roślinne motywy - wnętrza zaprojektowane z myślą o naturze będą królować także w 2024 roku.

Chcąc zbliżyć się do natury, warto przede wszystkim postawić na kwiaty - zarówno te doniczkowe, jak i świeżo cięte. Dzięki nim sprawimy, że mieszkanie stanie się przytulniejsze. Rośliny mogą pełnić zarówno funkcję ozdobną, jak i funkcjonalną. Nie tylko pięknie wyglądają, ale również mogą zadbać o nasze zdrowie. Odpowiednio dobrane rośliny nie tylko wyprodukują tlen, ale również oczyszczą powietrze. 

Chcąc w dwójnasób skorzystać z obecności roślin w mieszkaniu, warto również postawić na zioła w kuchni. Mięta, bazylia, pietruszka i wiele innych nie tylko dodają koloru, ale również doprawią smak przyrządzanych potraw. 

Urządzają wnętrze, warto również pamiętać o balkonie czy tarasie. Na nich również nie powinno zabraknąć roślin. Niech będą zaprojektowane tak, aby stworzyć pełne przejście między mieszkaniem a światem zewnętrznym. 

Jak jeszcze oprócz roślin wprowadzić naturę do wnętrza? Postaw na naturalne materiały, takie jak: drewno, bambus rattan, len czy jedwab. Dobrze widziane są również tekstylia z recyklingu, a także te pochodzące z drugiego obiegu. Nie bój się kupować mebli czy dodatków z drugiej ręki. To nie tylko ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Takim sposobem możesz stworzyć unikatowe M.

rośliny we wnętrzach

Jodełka na podłodze

Podłoga to niezwykle ważny element wystroju wnętrza, dlatego warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Od wielu sezonów ogromną popularnością cieszy się drewniany parkiet ułożony w tzw. jodełkę. Wygląda na to, że to nieśmiertelny trend, który zostanie z nami jeszcze na długo. Jest bardzo efektowy i uniwersalny. Warto mieć jednak na uwadze, że efekt jaki uzyskamy dzięki podgłodze w jodełkę, w dużej mierze zależeć będzie od odcieni, wielkości czy widoczności słojów i sęków na panelach.

Wileu architektów jest zdania, że tego typu podłoga nie najlepiej sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. W małych pokojach jodełka może sprawiać przytłaczające wrażenie i wprowadzać wizualny chaos. Doskonale natomiast prezentuje się na większych metrażach, na przykład w przestronnych salonach.

Podłoga ułożona w jodełkę nie musi być wykonana z drewna (mogą zastąpić je na przykład panele winylowe). Jednak to właśnie drewniany parkiet uznawany jest za najbardziej szlachetny i elegancki.

podłoga w jodełkę

Smart wnętrza

Postęp technologiczny nie omija także aranżacji wnętrz. Współczesne wnętrza integrują nowoczesne technologie, takie jak inteligentne systemy oświetleniowe, termostaty, czy sprzęt AGD sterowany zdalnie. Te rozwiązania przyczyniają się do większej funkcjonalności i komfortu życia, ale też do lepszego zarządzania naszym czasem czy oszczędności energii. 

Integracja urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak lodówki czy pralki, z systemem Smart Home pozwala na efektywne zarządzanie energią oraz monitorowanie zużycia poszczególnych sprzętów. Dodatkowo sterowanie tymi urządzeniami za pomocą smartfonów czy głosowych asystentów ułatwia codzienne obowiązki.

Co więcej, coraz popularniejsze stanie się zdalne sterowanie zamkami drzwi czy alarmem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz możliwość monitoringu mieszkania z dowolnego miejsca na ziemi.

smart wnętrza 

Trendy wnętrzarskie 2024: podsumowanie 

Modne mieszkanie w 2024 roku to przede wszystkim takie, które jest funkcjonalne i minimalistyczne. Skąd popularność stylu quite luxury. Odchodzimy od otaczania się zbyt dużą ilością niepotrzebnych rzeczy, mebli czy dodatków. Już kolejny sezon we wnętrzach będzie królować natura. Warto postawić nie tylko na kwiaty doniczkowe i świeżo cięte bukiety, ale także roślinne motywy i naturalne materiały.

Trendy wnętrzarskie na 2024 rok mogą zainspirować do stworzenia naprawę pięknej przestrzeni. Pamiętaj jednak, że przede wszystkim warto słuchać swoich potrzeb i trzymać się estetyki, która do Ciebie przemawia. Unikalny charakter Twojego M to coś, nad czym warto popracować. Traktuj zatem trendy jako podpowiedź, a nie zasady, których należy się sztywno trzymać. 

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: