Finanse
Wiadomości mieszkaniowe

Ceny nieruchomości w warunkach inflacji

Ceny nieruchomości w warunkach inflacji

17 czerwca 2019


Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 17 głosów


Jak zmieniają się ceny mieszkań podczas inflacji? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl

Istnieje korelacja między inflacją, a cenami mieszkań. Można to zaobserwować gołym okiem spoglądając na wykresy zmiany cen nieruchomości oraz inflacji.

indeks cen nieruchomości

Indeks cen nieruchomości Urban One w dużych miastach źródło: pb.pl

jak zmienia się inflacja w Polsce

Inflacja w Polsce, źródło: bankier.pl

Trzeba mieć jednak na uwadze, że inflacja sama w sobie nie jest determinantem zmian cen nieruchomości. Mówiąc wprost, jeśli inflacja rośnie to nie zawsze tak samo zachowują się ceny nieruchomości i odwrotnie. Współczynnik korelacji nie równa się 1, aczkolwiek korelacja jest silna.

Aby lepiej zrozumieć zachowanie inflacji i cen nieruchomości trzeba spojrzeć jakim typem dobra są nieruchomości. Nieruchomości są bowiem dobrem o ograniczonej podaży. Od 2015 roku w Polsce stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, a płace na rekordowo wysokim, co oznacza, że dostępność kredytów hipotecznych i gotówkowych jest od tego czasu największa w historii Polski od 1989 roku.

Nietrudno było przewidzieć, że ceny wzrosną, zwłaszcza jeśli spojrzymy na statystyki, gdzie około połowa nieruchomości jest kupowana na kredyt hipoteczny. Jeśli spojrzymy do porównywarki kredytów hipotecznych Rekina Finansów możemy zobaczyć, że aktualnie najtańszy kredyt na 200 000 zł wiąże się z miesięczną ratą ledwie 921 zł. To zdecydowanie mniej niż wynosi miesięczny koszt najmu choćby kawalerki w dużym mieście. Nic dziwnego, że banki w 2019 roku raportują kolejne rekordowe sumy udzielonych kredytów hipotecznych.

Do tego dochodzą jeszcze kredyty gotówkowe, gdzie trudno już dokładnie zbadać jaka ich część jest przeznaczana na zakup nieruchomości. Z pewnością jakaś część kredytów, szczególnie w kwotach przekraczających 50 000 zł jest przeznaczana na uzupełnienie środków finansowych niezbędnych do zakupu nieruchomości.

Ilość wykreowanego pieniądza przez banki komercyjne drastycznie wzrosła w ostatnich latach poprzez najniższe w historii stopy procentowe. Obrazuje to przykładowo wykres podaży pieniądza w obiegu w Polsce. Od 1 stycznia 2015 roku do kwietnia 2019 podaż pieniądza wzrosła o prawie 45%.


źródło: tradingeconomics.com

Dodatkowo w warunkach niskich stóp procentowych, czyli niskiego oprocentowania lokat bankowych i jednocześnie inflacji wyższej niż stopa zwrotu netto z lokaty bankowej, mamy do czynienia z masową relokacją środków na rynek nieruchomości w poszukiwaniu wyższej stopy zwrotu.

Jeśli wiemy już, że miliardy zostały wlane na rynek nieruchomości, naturalną rzeczą jest, że ceny rosną. W tym momencie dochodzimy do podstawowej zasady ekonomii - popyt przewyższa podaż. Taka sytuacja wiąże się ze wzrostem inflacji.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wzrost inflacji jest wzrost cen surowców i materiałów. Tutaj od 2019 jednym z takich czynników jest nowy podatek w cenie paliwa, 10 groszy opłaty emisyjnej na każdym litrze benzyny. Podatków, opłat i danin przez ostatnie lata wprowadzono lub podwyższono w liczbie ponad 35. Siłą rzeczy ma to przełożenie na wzrost cen materiałów do budowy i remontu nieruchomości.

Nieruchomości są uważane za dosyć dobry sposób na zachowanie pieniądza w czasie długoterminowo. Szczególnie dobre nieruchomości w dobrych lokalizacjach cechują się małym ryzykiem niezachowania wartości realnej (po uwzględnieniu inflacji).

Z trwałym spadkiem cen nieruchomości mamy do czynienia w zasadzie tylko w sytuacjach, gdy gospodarka danego kraju przeżywa trwałe załamanie, najczęściej spowodowane niemożnością obsługi długu oraz niską efektywnością gospodarki. Takimi przykładami w ostatnich latach mogą być Grecja i Wenezuela. Jeszcze w latach ’00 trudno było sobie wyobrazić sytuację, w której mieszkanie w Atenach lub Caracas jest tańsze niż mieszkanie w dużym polskim mieście.

apartamenty inwestycyjne - zarabiaj na nieruchomościach


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego, polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!


Kategorie

Szymon ZiembaSzymon Ziemba

autor bloga Rekin Finansów

Artykuły powiązane