Raporty GUS [luty 2024]: Wiosenne ożywienie w budownictwie mieszkaniowym

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 21.03.2024, Data aktualizacji: 21.03.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS
Najnowszy raport GUS po raz kolejny rzuca nowe światło na budownictwo mieszkaniowe w Polsce. Jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w lutym 2024 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę oraz mieszkań oddanych do użytku?

Liczba mieszkań oddanych do użytku w lutym 2024 roku notuje wzrost rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do stycznia 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce. Sytuację ocenia Jarosław Jędrzyński - ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaka jest liczba mieszkań oddanych do użytku według GUS w lutym 2024 roku;
  • jak kształtuje się budownictwo mieszkaniowe w Polsce w lutym 2024 roku;
  • ile pozwoleń na budowę wydano w ubiegłym miesiącu

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w lutym 2024 roku

Z perspektywy nabywców indywidualnych dynamika budownictwa mieszkaniowego w Polsce (podaż) bezpośrednio odpowiada na oczekiwania i potrzeby kupujących (popyt). Innymi słowy, im mniej mieszkań, a coraz większe zainteresowanie - tym wyższe ceny już dostępnych nieruchomości. 

Z perspektywy państwa rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytku oraz ogółem - budownictwo mieszkaniowe - to pozytywny sygnał generujący zyski w ramach jednej z najbardziej strategicznych gałęzi gospodarki. Ta z kolei przekłada się na liczbę miejsc pracy w różnych sektorach, a także potężne zyski - szczególnie w czasie kryzysu mieszkaniowego. 

Sprawdźmy, jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w lutym 2024 roku? 

Jak kształtowały się ceny mieszkań w lutym? Sprawdź

GUS: budownictwo mieszkaniowe w Polsce w styczniu 2024 r.

W lutym 2024 roku ogółem rozpoczęto budowę 20 551 mieszkań. Raport GUS podaje, iż jest to wzrost o 30,7% względem rozpoczętych projektów w styczniu bieżącego roku. Rok do roku jest to wzrost o 90%.

W lutym widzimy silne ożywienie aktywności inwestycyjnej w statystykach mieszkań rozpoczętych, czyli tych o fundamentalnym znaczeniu dla oceny stanu bieżącej koniunktury i jej perspektyw. W drugim miesiącu roku rozpoczęto ogółem budowę 20,5 tys. mieszkań, co jest wynikiem lepszym licząc rok do roku o równe 90 proc. Z kolei sami deweloperzy ruszyli z budową grubo ponad 14 tys. lokali, co z górą podwoiło dynamikę tych danych miesięcznych licząc rok do roku. Uwagę zwraca tu jednak niska baza. Porównujemy bowiem najlepszy rezultat od czerwca 2022 roku, czyli ostatniego miesiąca przed średnioterminowym załamaniem danych GUS budownictwa mieszkaniowego, do jednego z najgorszych wyników miesięcznych w najnowszej historii, czyli z lutego 2022 roku - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

GUS

Mieszkania oddane do użytku w lutym 2024 roku

Liczba mieszkań oddanych do użytku w lutym 2024 roku odnotowała ogólny wzrost rzędu 8,7% względem stycznia 2024 roku oraz wzrost na poziomie 1,7% rdr. W lutym 2024 roku mieszkania oddane do użytku przez deweloperów zasiliły rynek w liczbie 9 796 jednostek, czyli o ponad 20% więcej w porównaniu z lutym 2023 roku. 

Nowe pozwolenia na budowę w styczniu 2024 roku

Czy w niedalekiej przyszłości budowa mieszkań w Polsce - szczególnie w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, a także nieco mniejszych, jak Rzeszów - doczeka się większej dynamiki? Raporty budownictwa mieszkaniowego GUS z lutego 2024 roku informują, że liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa niż styczniu 2024 roku. Był to także lepszy wynik od tego z lutego 2023 r.

Tym samym, jeśli chodzi o wydane pozwolenia na budowę w lutym 2024 roku GUS informuje o wzroście rzędu 4,2% (w porównaniu ze styczniem 2024) oraz ponad 31% wzroście (porównując liczbę wydanych pozwoleń z lutym 2023 r.).

W przypadku statystyk nowych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym, luty potwierdził trwającą już od września ub. roku stabilizację danych na relatywnie wysokim poziomie. GUS w ubiegłym miesiącu doliczył się ich ogółem 21,4 tys., czyli o 4 procent więcej licząc miesiąc do miesiąca, za to w relacji rok do roku jest to wynik lepszy już o niespełna jedną trzecią - mówi Jarosław Jędrzyński. 

Jak kształtują się ceny materiałów budowlanych? Sprawdź

Podsumowanie

Luty 2024 roku stanął pod znakiem wzrostów rdr liczby mieszkań, które oddano do użytkowania. Rok do roku nastąpił także wzrost w liczbie mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, a także wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Najnowsze dane GUS budownictwa mieszkaniowego jednoznacznie sugerują, że wiosna w inwestycyjnym segmencie krajowej mieszkaniówki w tym roku zawitała już w lutym. Na tak optymistyczną wymowę statystyk, do której w największym stopniu przyczynili się deweloperzy, zapewne decydujący wpływ mają ostateczne decyzje rządowe dotyczące nowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Perspektywy rynku wydały się inwestorom i przedsiębiorcom na tyle wiarygodne i obiecujące, że w końcu zdecydowali się na zdecydowane podkręcenie swych mocy produkcyjnych. Powinno to istotnie ograniczyć potencjał wzrostowy cen nowych mieszkań w kolejnych miesiącach tego roku, co wciąż pozostaje głównym czynnikiem ryzyka rozwoju koniunktury w przewidywalnej perspektywie najbliższych miesięcy - komentuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: