Styl mid-century modern

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 07.02.2020, Data aktualizacji: 18.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów

Styl mid-century modern
Poznaj styl mid-century modern. Jak go przenieść do wnętrza? Podpowiadamy na RynekPierwotny.pl!

Styl mid-century modern to z pewnością ponadczasowa wnętrzarska stylistyka. Charakteryzuje go przede wszystkim elegancja, szlachetne materiały, geometryczne kształty, minimalizm, ergonomiczność i funkcjonalność. Elementy wyposażenia pochodzą z połowy XX wieku, lub są na takie stylizowane. Same wnętrza wyglądają jak wyciągnięte prosto z filmów o Jamesie Bondzie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaka jest historia stylu mid-century modern 
  • jakie są cechy charakterystyczne tego stylu
  • dla kogo ten styl jest najbardziej odpowiedni 

Krótka historia

Mid-century po raz pierwszy pojawia się w latach 80-tych. Pochodząca z ameryki pisarka Cara Greenberg wydała książkę mówiącą o designie lat 50-tych. Zgodnie z jej zapisami nurt ten zaczyna się w 1945 roku i trwa do końca lat 60-tych. Same korzenie sięgają natomiast Bauhausu, czyli uczelni artystycznej działającej w Niemczech w dwudziestoleciu międzywojennym. Niemieccy artyści, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych modyfikowali swój styl po prostu go upraszczając. Dominowała wtedy praktyczność i wygoda, ponieważ był to czas boomu demograficznego i dynamicznego rozwoju miast.

Domy w powojennej Ameryce były futurystyczne i nowatorskie. Rezygnowano ze zdobień i stawiano na minimalizm, opływowe kształty i proste linie. Nie powodowało to natomiast, że wnętrza były nudne. Powstało wtedy wiele kultowych mebli i dekoracji, jak np. fotel Egg autorstwa Arne Jacobsen czy lampa Arco. Ten nowy trend demokratyzował także dostęp do designu. Oznacza to, że każdy, nawet na niewielkie pieniądze mógł kupić modne i ładne rzeczy. Styl mid-century modern zyskał ogromną popularność dzięki znanemu serialowi Mad Men.

Dużo funkcjonalnej przestrzeni

To co wyróżnia styl mid-century to przede wszystkim stawianie na duże przestrzenie oraz bliskość natury. Dlatego właśnie domy z połowy lat 50-tych wyróżniały ogromne okna, przeszklone drzwi czy zielone patia.

Najważniejszą częścią wnętrz powinna być również ich funkcjonalność. To właśnie komfort przejmuje tutaj kontrolę nad designem. Dominują nieskomplikowane i proste kształty, ale nie wyklucza to atrakcyjnych mebli i akcesoriów. Charakteru nadaje im pomysłowe używanie materiałów, kolorów, geometrycznych kształtów i odważnych wzorów. Otwarta przestrzeń mieści strefy przeznaczone na kuchnię, jadalnię i salon.

architekci

Kolory

Styl mid-century modern tworzy mieszanka praktycyzmu czasów powojennych, optymizmu lat 50-tych oraz co ciekawe psychodelii lat 60-tych. Proste formy dają niewyobrażalne pole do zabawy kolorami. Tutaj są one głównie jasne, wyraziste i pogodne. Można powiedzieć, że czasami wręcz kiczowate. Barwy, które wyróżniają ten styl to pomarańcz, żółć, turkus, zieleń, limonka oraz wyrazisty niebieski. Ważne są tutaj kolory ziemi jak szarozielony, rdzawa czerwień, ciemny brąz pomieszane z jasnym drewnem.

Kontrast i prostota

Mimo iż mówi się, że mid-century to wizualna prostota znajdziemy w nim miejsce na kontrast. Zamiast dodatków można postawić na jeden charakterystyczny detal lub połączyć różne faktury lub kolory. Charakterystyczny efekt można osiągnąć poprzez połączenie wyrazistego wzoru na tle pasteli lub bieli. Dopełnione przez naturalne materiały jak szlachetne drewno, stal, miedź czy mosiądz stworzą idealną kompozycję. Innym sposobem jest połączenie np. puszystego dywanu z błyszczącym parkietem, gładkiej ściany z inną pokrytą betonem czy cegłami.

Prostota mid-century polega między innymi na tym, że odrzuca się tutaj wszystko co niepotrzebne. Podkreślone są natomiast meble o prostych liniach. Nie używa się tutaj zbędnych ozdób i dodatków. Ma być minimalistycznie, ale z wyrazistym akcentem skupiającym uwagę.

Meble

W tym czasie powstało wiele ikon designerskich mebli, które cieszą się popularnością do dzisiaj. Kwitła sztuka użytkowa. Najbardziej znane są fotele wypoczynkowe jak uszak, Egg chair, Eames Lounge Chair czy lampy jak kinetyczne stalowe żyrandole Lou Blassa, Bubble Lamps projektu George’a Nelsona, Arco i Sputnik. Polskie perełki także wracają do mody.

Jedną z nich jest fotel 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego czy RM58 Romana Modzelewskiego. Oczywiście oryginalne meble sporo kosztują, ale współczesny design mocno czerpie z poprzednich lat i możemy na tym skorzystać kupując coś inspirowanego ikonami mid-century. Dla przykładu do stworzenia salonu w tym stylu wystarczy charakterystyczna sofa i plakaty z geometrycznymi wzorami powieszone na ścianę.

 

 

Dodatki

W mid-century dodatki zajmują drugorzędne miejsce. Tutaj pozbywamy się wszystkiego co niepotrzebne, ale znajdzie się miejsce na szklane wazony, minimalistyczne miski, popielniczki czy niewielkie, ale ciekawe rzeźby. Na ścianach sprawdzą się grafiki o wyrazistych wzorach.

Dla kogo?

Styl mid-century jest z pewnością dla każdego. Doskonale łączy się z innymi dobrze znanymi nam nurtami jak skandynawski, nowoczesny czy minimalistyczny. Z niego wykreuje dla siebie coś minimalista czy miłośnik pop-artu. Łączenie kontrastu i prostoty powoduje, że w zależności od ich natężenia możemy skutecznie manipulować wnętrzem i jego ostatecznym wyglądem.

 
aranżacja mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: