Styl industrialny

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.08.2020, Data aktualizacji: 03.10.2022

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 29 głosów

Styl industrialny
Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym i dom w stylu industrialnym? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl.

Chłodne odcienie, proste formy, minimalizm, surowy klimat rodem z opuszczonych fabryk - tak w kilku słowach można scharakteryzować styl industrialny, który od lat króluje zarówno w firmowych, jak i prywatnych wnętrzach na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Zamiłowanie do form przemysłowych coraz częściej możemy obserwować także w polskich domach.

Co prawda moda na wnętrza industrialne pojawiła się stosunkowo niedawno, jednak styl loftowy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jak zaaranżować cztery kąty w stylu industrialnym? Podpowiadamy. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym charakteryzuje się styl industrialny
  • jak ocieplić styl industrialny
  • jakie wybrać dodatki do tego stylu
Osiedle Fabrica Ursus Warszawa

Co to jest styl industrialny? 

Wiele osób zainteresowanych kwestią aranżacji wnętrz zastanawia się, co to jest styl industrialny i jak wprowadzić go do czterech katów. Styl industrialny narodził się na gruncie kryzysu ekonomicznego, jaki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Recesja doprowadziła do upadłości wiele zakładów produkcyjnych a opuszczone przestrzenie stały się atrakcyjnym miejscem dla artystów, architektów, dekoratorów - i wielu innych. Przestronne i surowe lofty pełniły kilka funkcji - stanowiły połączenie pracowni, mieszkań i sal wystawowych.

Proste, surowe wnętrza stwarzały duże możliwości aranżacyjne, stanowiąc idealny kompromis pomiędzy największymi walorami starego budownictwa a nowoczesnym stylem projektowania. Mieszkania industrialne cieszyły się dużą popularnością, podobnie jak dziś. Ponadczasowy design to jednak nie jedyny powód, dla którego warto wprowadzić styl industrialny do wnętrz.

Jaki jest styl industrialny? 

Styl industrialny jest bardzo minimalistyczny. Wnętrza industrialne projektowane są zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”. Proste formy, neutralna kolorystyka, oszczędne dodatki - w otoczeniu cegły, betonu, odsłoniętej instalacji elektrycznej czy hydraulicznej - robią imponujące wrażenie. Nie dziwi więc fakt, że styl industrialny przebojem wkracza również do polskich wnętrz. Znudzeni serią fotografii ustawionych przypadkowo na meblościance i kolejną lampą retro kupioną okazyjnie na wyprzedaży, zaczynamy coraz częściej sięgać po rozwiązania minimalistyczne. 

Styl industrialny - wbrew pozorom - nie odnajdzie się na każdej powierzchni. To właśnie dlatego, zanim przystąpimy do urządzania wnętrza w stylu industrialnym, zastanówmy się, czy dobrze czujemy się wśród chłodnych barw, surowych zasad podziału i w nowoczesnym anturażu. Mieszkanie industrialne to dobry wybór dla zwolenników przestronnych, oryginalnych wnętrz o niesztampowej architekturze. Przestrzeń loftowa stwarza duże możliwości aranżacyjne, jednak elementy stylu industrialnego można również wprowadzić do małego mieszkania.

Styl industrialny w małym mieszkaniu

Styl industrialny - wnętrza

Jak powinna wyglądać kuchnia industrialna, salon industrialny, pokój industrialny oraz biuro w stylu industrialnym? Czy można urządzić małe mieszkanie w stylu industrialnym?

Urządzenie mieszkania w stylu loft jest możliwe do zrealizowania nawet na niewielkiej powierzchni. Wystarczy odrobina chęci, wyobraźni i znajomości podstawowych zasad aranżacyjnych. Mieszkania w stylu loftowym cieszą się coraz większą popularnością. Unikalny design zachwyca miłośników oryginalnych aranżacji. Industrialne wnętrze to nie tylko pokój w stylu industrialnym czy salon w stylu industrialnym. Każde pomieszczenie możemy urządzić w stylu dawnych, opuszczonych fabryk. 

Jak uzyskać styl industrialny?

Nawet jeśli nie mieszkasz w lofcie, ale chciałbyś otaczać się industrialną przestrzenią, możesz śmiało zaaranżować mieszkanie na wzór dawnych zakładów produkcyjnych. Aranżacja mieszkania w stylu industrialnym to nie lada wyzwanie. Jednak - trzymając się podstawowych wytycznych - z łatwością stworzysz klimatyczną, loftową przestrzeń. 

Styl industrialny - cechy charakterystyczne

Co zrobić, aby zaaranżować mieszkanie w bloku w stylu loft? Czym charakteryzuje się wystrój industrialny? Jak dobrać meble w stylu industrialnym i dodatki industrialne? Poznaj główne zasady urządzania industrialnych wnętrz. 

Otwarta przestrzeń 

Najważniejsza - w przypadku stylu industrialnego - jest otwarta przestrzeń, pozbawiona ścian działowych między kuchnią a salonem oraz pokojem i łazienką. Duże okna są źródłem naturalnego światła i zarazem najważniejszym elementem wystroju. Pozostawione ściany najczęściej ujawniają materiał, z jakiego zostały wykonane - najczęściej cegłę lub surowy beton. Co istotne i warte podkreślenia, w industrialnym wnętrzu nie ma wyraźnego podziału na poszczególne strefy, dzięki czemu uzyskujemy efekt przestronności wnętrza. 

Aranżacja industrialna - otwarta przestrzeń

Chłodne kolory

Przemysłowy efekt osiągniemy poprzez zastosowanie chłodnej i jasnej kolorystyki. Świetnie sprawdzą się wszelkie odcienie bieli, beżów, szarości. Loftowy styl stwarza duże możliwości aranżacyjne, jednak motywem przewodnim zawsze pozostają surowe i proste formy. Ściany możemy pomalować uniwersalną, białą farbą - która dodatkowo powiększy przestrzeń - lub wykorzystać cegłę czy beton architektoniczny.

Warto również zwrócić szczególną uwagę na podłogi. Drewniane parkiety czy płytki imitujące beton stworzą imponujący efekt. Styl surowy takich aranżacji warto przełamać dodatkami, jednak ich kolorystyka nie powinna odbiegać od industrialnej palety barw. Warto zachować umiar, aby nie zaburzyć loftowego wydźwięku aranżacji.

Wysokie sufity i lustra

Zamiłowanie do dużych przestrzeni to niewątpliwy atut stylu loftowego, dlatego industrialne wnętrza kochają wysokie sufity. Jeśli nasze mieszkanie ma standardową wysokość, warto zastanowić się nad sztuczkami, które sprawią, że nasza przestrzeń będzie sprawiała wrażenie nie tylko większej, ale i wyższej. W tym celu zastanówmy się nad powieszeniem luster. Prosta, szklana tafla stworzy iluzję głębi, a dodatkowo znakomicie będzie współgrała z minimalistycznym wystrojem.

Powiększenie wnętrza z wykorzystaniem luster pozwala nawet na dwukrotne, optyczne poszerzenie dostępnej przestrzeni mieszkaniowej. Stosuje się je w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Dzięki temu industrialny salon czy industrialna kuchnia są możliwe do aranżacji nawet na niewielkiej powierzchni. 

Industrialne materiały

Materiały, które najczęściej są wykorzystywane w przypadku industrialnych aranżacji to kamień, metal i szkło. W prywatnych wnętrzach industrialnych nie może obyć się bez cegły, która - pomalowana na biało lub pozostawiona surowo - znakomicie współgra z betonem, jednocześnie tworząc we wnętrzu przytulny klimat. Beton znakomicie się prezentuje w formie nowoczesnych blatów, dekoracji ściennej czy elementów w posadzce. 

Styl industrialny - materiały

Surowy styl

Kolejną, nadrzędną zasadą stylu loftowego jest zmniejszenie ilości elementów wystroju. Dekoracje industrialne powinny zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Podstawą stylu industrialnego jest zachowanie umiaru i odpowiednie wyważenie proporcji.

Z jednej strony industrializm korzysta z inspiracji fabryczną surowością i nieładem, aby w konsekwencji stworzyć efekt gustownej i czystej przestrzeni, wolnej od niepotrzebnych ozdób. Zdarza się jednak, że architekci decydują się na wprowadzenie pewnych akcentów na ścianach, które dodatkowo podkreślą charakter pomieszczenia. Są to zazwyczaj nowatorskie grafiki, panoramiczne zdjęcia lub obrazy prezentujące fabryczne klimaty, duże metropolie czy nowoczesne mosty. Dywan industrialny i tapeta industrialna świetnie się sprawdzą w loftowej przestrzeni.

Pozorna przypadkowość

Niezwykle istotne w industrialnym wnętrzu jest rozmieszczenie mebli i przedmiotów codziennego użytku, które nieprzypadkowo i świadomie ustawione, paradoksalnie mają sprawiać wrażenie - przypadkowych. Istotne są tu wyraźne linie podziałów i zachowanie geometrycznej symetrii. Dlatego niezwykle ważny jest tu dobór odpowiednich mebli i sprzętów. 

Wnętrze z duszą

Ciekawy efekt industrialnego wnętrza osiągniemy zaburzając nieco przemysłowy minimalizm, łącząc tradycyjne elementy np. starą, wysłużoną sofę z ultranowoczesną szafką pod telewizor. Pamiętajmy także o tym, że nasza aranżacja powinna oddawać nas samych i - choć pozbawiona koloru, pełna chłodu i surowości, otulona w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne - może nie być na pierwszy rzut oka przytulna, ale z pewnością powinna mieć duszę.

Jak ocieplić styl industrialny? 

Aby mieszkanie nabrało bardziej przytulnego charakteru, surowy beton można ozdobić  wtapianymi kawałkami szkła czy tłuczonej porcelany. Z kolei w dużych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się metalowe wstawki. Pamiętajmy jednak, że beton to materiał dość trudny, zwłaszcza w utrzymaniu czystości, a czystość mimo że industrialna, to w przypadku omawianego stylu, jedna z wartości nadrzędnych.

Ponadto na rynku istnieje wiele rozwiązań imitujących beton np. gres, który z dużą dokładnością potrafi oddać fakturę betonu, jego przetarcia, nieregularne barwy, a nawet rysy. Z drugiej zaś strony gres bywa łatwiejszy w utrzymaniu czystości i lepiej się sprawdza w warunkach domowych. Surowy klimat industrialnych wnętrz ocieplimy wykorzystując odpowiednio dobrane oświetlenie, meble oraz dodatki.

Jak ocieplić styl industrialny?

Oświetlenie - styl industrialny 

Lampy industrialne swój design zawdzięczają twórcom, którzy inspirowali się oświetleniem, jakie dawniej umieszczano w fabrykach i magazynach. W loftowych przestrzeniach idealnie sprawdzą się duże lampy wiszące, wykonane w charakterystycznym, surowym stylu. Coraz większą popularnością cieszą się również lampy podłogowe o oryginalnej i niesztampowej stylistyce. Salon industrialny i salon w stylu loft nie mogą obyć się bez reflektorów - w formie kinkietów, lamp wiszących i podłogowych. Wybór jest bardzo duży.

Oświetlenie powinno idealnie współgrać ze stylistyką wnętrza. Lampy wykonane ze szkła, metalu czy betonu, stylizowane na przemysłowe zachowują najczęściej prostą, klasyczną formę. Należy jednak pamiętać o zachowaniu - charakterystycznej dla stylu industrialnego - surowej formy. Żarówki industrialne stylizowane są na kultową i legendarną pierwszą żarówkę, wynalezioną przez Edisona. Wyróżniają się prostym, podłużnym kształtem oraz wyraźnie zaznaczonym żarnikiem, która nadaje charakteru loftowej aranżacji. Odsłonięta instalacja elektryczna - styl industrialny nie może się bez niej obyć.

Meble - styl industrialny

Meble do wnętrz industrialnych powinny być odpowiednio dopasowane, aby dobrze komponowały się z  surową formą loftową. Ich bryły powinny być proste i neutralne, a połączenie materiałów (drewno, metal, szkło) - minimalistyczne. Meble industrialne stylizowane na mocno wysłużone i kolonialne. Tradycyjna forma idealnie współgra z nowoczesną stylistyką.

Industrialne dodatki

Chcesz zaaranżować mieszkanie w stylu loft, nawiązujące do klimatycznych, starych fabryk? Postaw na industrialne dodatki. Obraz loftowy, zegar inspirowany chronometrami XX wieku, lustra, designerskie lampy - możliwości jest naprawdę sporo. Nie można zapomnieć o dywanie. Co prawda w surowych pomieszczeniach dawnych, opuszczonych fabryk dywan był zbyteczny, jednak nie może go zabraknąć we współczesnych aranżacjach industrialnych. W loftowych wnętrzach najlepiej sprawdzają się stonowane odcienie – czernie, beże, brązy, szarości.

Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym? Przeczytaj poradnik

oferty od architektów

aranżacja mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: