Oświetlenie w małym mieszkaniu

Artykuł gościnny

Data publikacji: 15.11.2019, Data aktualizacji: 20.02.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 38 głosów

Oświetlenie w małym mieszkaniu
Jak oświetlić małe mieszkanie i optycznie je powiększyć? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl

Małe mieszkania mają swój urok, ale nie ma co ukrywać, że urządzenie takiego wnętrza ze smakiem może przysporzyć pewnych trudności. Nie można pozwolić sobie w nim na dodatki z rozmachem, a podczas aranżacji należy trzymać się zasady „less is more”. Bardzo ważnym elementem urządzania małego mieszkania, który znacznie może wpłynąć na jego ostateczny wygląd, jest oświetlenie.

Warto dokładnie przemyśleć wybór każdego punktu świetlnego, aby wpisywał się on w pomieszczenie, ale także delikatnie poprawiał jego proporcje – tutaj dobrze dobrane lampy naprawdę potrafią zdziałać cuda. Wystarczy poznać kilka prostych tricków.  

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak oświetlić małe mieszkanie
  • jak optycznie je powiekszyć
  • czym jest oświetlenie szynowe

Kolorystyka niewielkiego pomieszczenia i efekty optyczne

Myśl przewodnia małych pomieszczeń: niech nastanie jasność! I nie ma w tym cienia przesady. Jeśli chcesz, aby Twój niewielki salon był estetyczny i przyjemny w odbiorze, postaw na jasne kolory. Nie bój się bieli, bo to właśnie ona najlepiej radzi sobie z optycznym powiększeniem pokoju i całego mieszkania. Nie od dziś wiadomo, że ciemne kolory mogą przytłoczyć i sprawić, że małe wnętrze będzie sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego. Jeśli marzysz o głębokich, mocnych odcieniach, postaw na nie w dodatkach, a bazę pozostaw jasną. Chcesz, żeby Twoje mieszkanie wydawało się większe i przestronniejsze niż jest w rzeczywistości? Biel uzupełnij o pastele, delikatne szarości i jasne odcienie drewna. W wykończeniu postaw również na połysk. Światło odbijające się od lakierowanych frontów czy dekoracji także zadziała na Twoją korzyść.

jak zaplanowac oswietlenie malego mieszkania
Fot. http://www.stofferphotographyinteriors.com
 

Co zrobić, jeśli Twój pokój jest nie tylko mały, ale też nieproporcjonalny? A może za niski, za szeroki czy za długi? tutaj poznasz obiecane tricki na optyczne powiększenie pokoju.

Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, ważne jest, aby doświetlić jego dłuższe ściany. W tej roli dobrze sprawdzają się, modne ostatnio, kinkiety na wysięgnikach z regulowanymi ramionami. Na takiej ścianie możesz zawiesić obraz lub inne dekoracje. Dzięki temu lampa nie tylko doświetli ścianę, ale też dodatkowe dekoracje. Jeśli ten zabieg zastosujesz w salonie, wnętrze będzie wydać się szersze i bardziej proporcjonalne.

Jesteś posiadaczem niskiego wnętrza? Aby optycznie je podnieść, należy mocno doświetlić sufit, najlepiej pomalowany na biało. W tym przypadku dobrze sprawdzają się lampy z odkrytymi żarówkami, których nie przysłania żaden abażur czy klosz, najlepiej by były to lampy mocowane możliwie najbliżej sufitu. Szukasz modnego rozwiązania? Postaw na molekularne lampy ze stali, w ciekawym, geometrycznym kształcie. Do tego żarówki dekoracyjne typu Edison i piękne oświetlenie jest gotowe!

Warto pamiętać też o takich trickach, jak doświetlenie wnęki w ścianie, podświetlenie półki w salonie czy pojedynczych dekoracji, na które chcesz zwrócić uwagę. Dzięki takim małym punktom świetlnym pomieszczenia nabiera ciekawej głębi.

 

Na jakie lampy postawić w małym mieszkaniu?

Projektując lub aranżując oświetlenie mieszkania, skup się przede wszystkim na prostej formie. Już na wstępie możesz odrzucić wielkie żyrandole zamontowane na środku pomieszczenia czy masywne lampy z ciemnymi abażurami. Klosze ze szkła, w metalicznych odcieniach, to jest to, na czym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Pamiętaj też, że lepiej postawić na kilka mniejszych lamp niż na jedną dużą, która przytłoczy całe mieszkanie.

lampy do małego mieszkania w bloku
Fot. https://www.pufikhomes.com

Nie daj się zwariować. Nie wszystko, co modne będzie odpowiednie do Twojego małego wnętrza. Lampy wiszące tuż nad kanapą czy stolikiem w centralnej części salonu to zły pomysł – podzielą wnętrze i sprawią, że będzie wydawało się mniejsze. Skup się na oświetleniu sufitowym, tutaj także wybór jest bardzo szeroki. Oczywiście nie chodzi tu tylko o klasyczne plafony. Oświetlenie sufitowe także może stanowić piękną dekorację. Przyjrzyj się modnym ostatnio reflektorom, oczkom i spotom sufitowym, które są wręcz idealne do małych przestrzeni.  Jeśli jednak marzy Ci się lampa wisząca, powieś ją przy ścianie, na przykład nad ciekawą komodą lub w rogu pokoju – nad małym stolikiem.

Co z lampami stołowymi i podłogowymi? Nie musisz się ich bać, one także pomogą Ci doświetlić trudne zakamarki. Postaw lampą w takim miejscu, do którego praktycznie nie dociera światło. Lampy stojące idealnie sprawdzają się również w aranżacjach na poddaszu. Niewysokie, ustawione w przestrzeni, która zazwyczaj i tak nie jest wykorzystana, stanowią piękną dekorację, a przy tym doświetlają wnętrze.


Zdecyduj się na wiele stref oświetleniowych

Tak, jak wspomniano wcześniej, duży żyrandol nie jest dobrym rozwiązaniem. Wybór obszernej lampy do salonu na kilka lub nawet kilkanaście żarówek, zabierze zbyt wiele przestrzeni i odwróci uwagę wielu pozostałych dodatków. Pamiętaj, wszystko co duże jest wrogiem małych wnętrz. Takie dodatki sprawią, że pomieszczenia staną się ciasne, a domownicy nie będą czuli się w nim komfortowo. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór kilku mniejszych lamp umieszczonych w różnych strefach.

jakie lampy dobrać do małego salonu
Fot. https://entrancemakleri.se

No właśnie, strefy – czy wiesz, że światło idealnie radzi sobie z wyznaczaniem granic otwartych przestrzeni? Dobrze dobrana lampa do salonu - nad stołem, nad obrazem, lampa oświetlająca przestrzeń relaksu czy kinkiet nad fotelem przeznaczonym do czytania książek, są tego idealnym przykładem. Możliwości jest wiele, więc dlaczego z nich nie skorzystać? Jeśli potrzebujesz dużej ilości światła w całym pomieszczeniu, włącz wszystkie lampy. Jeśli jednak chcesz stworzyć  w salonie subtelny nastrój, włącz tylko lampę wyznaczającą strefę relaksu - efekt gotowy.


Postaw na funkcjonalność i design w jednym

W ostatnich latach rynek oświetlenia naprawdę mocno się rozwinął. Lampy dają coraz więcej możliwości i nie chodzi już tylko o możliwość regulacji zawieszenia tak, by dobrze dopasować ją do wysokości pomieszczenia. W sprzedaży pojawia się coraz więcej ciekawych reflektorów, które można regulować. Kinkiety z długimi ramionami – idealne do zamontowania nad kanapę lub nad łóżko w sypialni. Nie można pominąć też oświetlenia szynowego, które coraz częściej wybierane jest do problematycznych, małych i niekształtnych mieszkań.

Jak to działa? Na suficie należy umieścić szyny, do których montowane są reflektory lub inne punkty świetlne. Zaletą tego rodzaju oświetlenia jest mobilność. Reflektory można swobodnie przesuwać po szynie. Plusem jest też to, że szyny można montować nie tylko w linii prostej, ale też w dowolnych, geometrycznych formach, więc z łatwością można dopasować je do każdego pomieszczenia.

jak wykorzystać oświetlenie dzienne w mieszkaniu
Fot. https://entrancemakleri.se
 

Warto też pamiętać o możliwościach nowoczesnych lamp LED. Coraz częściej sprzedawane są one z pilotem w zestawie, którym można regulować natężenie światła, a także jego kolor. Wbrew pozorom, nie jest to tylko niepotrzebny gadżet. Ustawiając w lampie delikatne światło o ciepłym zabarwieniu można odpocząć. Ta sama lampa ustawiona na światło chłodne i bardziej intensywne sprawdzi się podczas pracy przy komputerze. A przecież jedna lampa do wielu zadań to więcej wolnej przestrzeni w małym wnętrzu. Na rynku pojawiają się też lampy z dodatkowym portem USB, które umożliwiają ładowanie telefonu bez potrzeby używania dodatkowego gniazdka. Prawda, że ciekawe rozwiązanie?


Nie zapominaj o świetle dziennym

Na koniec punkt, którego nie mogliśmy pominąć, czyli światło dzienne. To bardzo ważne, aby nie pozbawiać się go w małych pomieszczeniach. Firankom i ciężkim zasłonom mówimy stanowcze nie! Każdy promień słońca jest na wagę złota. Jeśli jesteś na etapie początkowego projektu, pamiętaj o odpowiednio dużych oknach. Jeśli aranżujesz już gotowy budynek, postaraj się, aby maksymalnie wykorzystać te, które już masz. Nie zasłaniaj ich dodatkowymi dekoracjami. Zamiast zasłon wybierz rolety, które w razie możliwości możesz zwinąć, by cieszyć się słonecznymi promieniami wewnątrz swojego wymarzonego wnętrza.

Jeśli jednak do Twojego domu lub pokoju nie dociera zbyt wiele światła, pomyśl jaką barwę emitować będą żarówki lub panele LED. Lampa emitująca światło dzienne musi posiadać zimne źródło światła. Jeśli żarówki dostaniesz w komplecie, zawsze możesz je wymienić na inne, ale jeśli jednak zdecydujesz się na zakup lampy ze zintegrowanym panelem LED, wyboru temperatury barwowej musisz dokonać już przy wyborze konkretnego modelu lampy.

Skorzystaj z oferty sklepu, który posiada instrukcję oraz specyfikację produktu. To w niej znajdziesz informacje na temat ilości kelwinów. Liczba kelwinów w przedziale od 4600 do 6500 [K] będzie odpowiadać za emisję światła zimnego, czyli najbardziej zbliżonego do tego, które widzimy za dnia.

Materiał przygotowany przez eksperta portal Ardant.pl.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: