Mieszkanie na Start

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Data publikacji: 14.01.2019,

Data aktualizacji: 15.10.2019

Średnia ocen 4/5 na podstawie 88 głosów
Mieszkanie na Start
Jakie kryteria muszą spełniać mieszkania, aby zostały włączone do programu Mieszkanie na Start? Jakie są zasady przyznawania świadczeń? Odpowiadamy!

Z dniem 1 stycznia 2019 roku zacznie funkcjonować rządowy program dopłat do czynszów najmu pod nazwą Mieszkanie na Start, czyli młodszy brat Mieszkania+.

Niezadowalające rezultaty programu Mieszkanie Plus sprawiły, że rząd rozpoczął poszukiwania dodatkowej formy wsparcia osób mniej zamożnych w uzyskaniu prawa do lokalu mieszkalnego. Finałem tychże poszukiwań jest właśnie program Mieszkanie na Start, który rozpocznie funkcjonowanie z dniem 01 stycznia 2019 roku. Istotę programu zdradza już sam tytuł ustawy, którym go wprowadzono: ustawa z 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Pomimo iż program jest rządowy, a pieniądze na dopłaty pochodzić będą z budżetu państwa, kluczową rolę w realizacji programu odgrywać będą gminy. To te jednostki samorządu terytorialnego będą zawierały z inwestorami umowy, których przedmiotem będzie m.in. określenie struktury mieszkań oddawanych w najem oraz dodatkowe warunki na podstawie, których nabywać się będzie nabór wniosków o zawarcie umowy najmu. Warunki podstawowe natomiast dookreślone zostaną w uchwale organu stanowiącego gminy. Podstawowe z nich, czyli kryterium dochodowe oraz status przyszłego najemcy wynika bowiem wprost z ustawy.

Gmina będzie również zajmowała się wyborem najemców oraz wypłatą dopłat, które trafią wprost do inwestora. W konsekwencji osoby, którym przyznano te świadczenia będą ponosiły mniejsze wydatki na czynsz najmu. Wybór najemców dokonywany będzie natomiast poprzez punktową ocenę złożonych wniosków. Prawo do świadczeń uzyskają najlepiej ocenione wnioski, aż do wyczerpania puli mieszkań objętych programem.

Aby danego inwestora, lokal mieszkalny oraz najemcę objąć programem Mieszkanie na Start, konieczne będzie spełnienie określonych warunków przez te osoby oraz samo mieszkanie i inwestycję w wyniku, które ono powstało. Dla większej przejrzystości, najważniejsze wymogi im stawiane zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Jak wynika z powyższej tabeli, kryteriów stawianych poszczególnym składowym programu jest wiele, jak w praktyce będzie wyglądało jego wdrożenie oraz, czy spełni pokładane w nim nadzieje, dowiemy się już niebawem.

 

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

    Artykuły powiązane:

    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: