5 kroków do przytulnej sypialni

Bimago

Data publikacji: 03.07.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

5 kroków do przytulnej sypialni
Sen to bardzo istotna część życia człowieka - pozwala zregenerować ciało i umysł, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Dlatego warto poświęcić więcej uwagi na urządzenie sypialni, która będzie przytulna i pomoże dobrze się wysypiać.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie wymiary powinno mieć łóżko
  • jakie kolory są najbardziej odpowiednie do sypialni 
  • jakie dodatki sprawiają, że mieszkanie staje się bardziej przytulne 

1. Łóżko i pościel

Punktem centralnym sypialni jest oczywiście łóżko. Spędzamy w nim aż ⅓ swojego życia, dlatego wybór oraz ustawienie tego mebla jest kluczowe. Zgodnie z zasadami feng shui zagłówek powinien być skierowany w stronę ściany, a do łóżka powinniśmy mieć dostęp z trzech stron.

Aby łóżko było wygodne powinno mieć co najmniej 90 cm szerokości dla jednej osoby i 160 cm dla dwóch osób, a długość powinna być większa o co najmniej 25 cm od naszego wzrostu.

Bardzo ważnym elementem jest materac - nie może być zbyt miękki, ale jednocześnie musi się dopasowywać do kształtu ciała. W przypadku łóżek dwuosobowych warto wybrać materac reagujący na punktowe obciążenie, dzięki czemu ruch jednej osoby nie jest odczuwalny przez drugą.

Na jakość snu ma wpływ również pościel. Poduszki i kołdry powinny być wykonane z tworzyw, które nie wywołują alergii i mają dobrą przepuszczalność powietrza. W przypadku poszewek warto natomiast postawić na naturalne materiały jak len czy bawełna.

 

2. Kolory

Sypialnia to pomieszczenie, w którym szukamy wyciszenia i odprężenia, dlatego paleta zastosowanych w tym wnętrzu barw ma ogromne znaczenie. Doskonale sprawdzą się neutralne kolory ziemi, do których można dobrać żywsze dodatki. Świetnym wyborem będą zielenie i niebieskości, ponieważ barwy te ułatwiają zasypianie, a ponadto regulują pracę serca i ciśnienie krwi.

3. Światło, temperatura i wilgotność

W sypialni wyjątkowo możemy zrezygnować z górnego światła, a postawić na rozproszone światło z wielu źródeł. Jeśli lubicie czytać w łóżku, przyda się lampka nocna lub stojąca, aby nie męczyć wzroku.

Idealną sytuacją jest, kiedy okna sypialni wychodzą na wschód - tryb dnia jest wtedy zgodny z zegarem biologicznym człowieka. Budzą nas promienie słoneczne, a wieczorem panuje przyjemny chłód. Elementem wręcz niezbędnym są rolety, dzięki którym w pomieszczeniu będzie odpowiednio ciemno.

Optymalna temperatura do snu to ok. 20 stopni Celsjusza. Jeśli okna są bardzo szczelne, zadbajcie o wentylację, np. montując specjalne nawiewniki. Nie można zapominać o odpowiedniej wilgotności powietrza - możecie się wspomóc nawilżaczem powietrza, naturalnym rozwiązaniem może być natomiast aloes, który wytwarza tlen także w nocy.

 

4. Ład i harmonia

Miejsce do spania powinno być odseparowane od innych części domu - w szczególności źródeł dźwięków i światła, aby móc spokojnie zasnąć. Równie ważne jest uporządkowane otoczenie - powinniśmy pozbyć się wszelkich zbędnych sprzętów oraz odciąć się od pracy. Jeśli nie mamy możliwości zorganizowania sobie domowego biura w innym miejscu, spróbujmy odgrodzić przestrzeń do spania i do pracy parawanem. Uważajcie na wszelką elektronikę w sypialni, która emituje promienie mogące powodować problemy ze snem. Zamiast oglądać telewizję, lepiej tuż przed położeniem się poczytać książkę.

5. Dekoracje

Przytulną atmosferę we wnętrzu pomogą stworzyć dekoracje - przede wszystkim poduszki, miękkie koce oraz firany i zasłony, które ukryją naszą przestrzeń przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Wyjątkowy, romantyczny klimat stworzą świece, a zmysłowy akt powieszony na ścianie pogłębi efekt intymności. Jeśli nie chcecie poświęcać czasu na dbanie o cięte kwiaty, wybierzcie te na obrazie. Ścianę za łóżkiem możecie udekorować tapetą lub fototapetą - nie tylko zostanie wyróżniona, ale nie będzie się brudzić tak jak ściana pomalowana farbą, dzięki czemu unikniecie konieczności częstego odświeżania koloru.

 

 

Wpis powstał we współpracy z bimago.pl - wiodącym producentem dekoracji ściennych.  

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: